Välkommen till a guttering i Kulturens Mamma!

Lördag 24 augusti, kl 12-16
Kulturens Mamma, Botkyrka konsthall (baksidan)

a guttering undersöker sammankomster runt middagsbordet för att ta hand om och vårda queera gemenskaper.

Program:
12.00 Vi skördar, tar hand om komposten och fermenterar.
14.00 Kollektivt pizzabak i utomhusugnen med grönsaker vi skördat. Vi äter tillsammans och samtalar om mark, tillgänglighet och hur vi kan vara en aktiv del av matsystemet.

Det kollektiva samarbetet består av den växtbaserade kocken Sal Reis Trouxa, konstnären och trädgårdsmästaren Sarasvati Shrestha samt koreografen Ar Utke Ács.

a guttering är en ordlek som för samman ‘gathering’ (samling), ‘gut’ (mage) och ‘gutter’ (rännsten), ett projekt som utforskar och utmanar gränserna för vad en middag är, i ett performance.

Här skapas en gemenskap som för samman kunskaper och frågeställningar kring det queera, fermentering, matsuveränitet, arbetsvillkor, sociala koreografier, dekoloniala praktiker och berättande. a guttering vill upphäva konservativa familjevärderingar runt middagsbordet och bjuda in till ett queert och inkluderande rum för nya gemenskaper.

OBS: anmäl ditt deltagande till botkyrkakonsthall@botkyrka.se då vi vill planera efter hur många som kommer.

Programmet är en del av Residence Botkyrka.