Tillsammans med Fittja bibliotek har vi skapat ett program som vänder sig speciellt till dig som är senior. Vi har haft konstverkstad för äldre och andra kulturella aktiviteter. Nedan hittar du kommande program för seniorer i Botkyrka konsthall och Fittja bibliotek:

MINNESKAFÈ
Onsdag 29 januari Kl.13.30 – 15.00
Kom och fika med andra seniorer, vi samtal om olika teman och pratar om minnen.

ORGANISERA ER SENIORER!
Onsdag 5 februari Kl.13.30 – 15.00
Hur kan äldre/ pensionärer i Fittja organisera sig för att kunna umgås och anordna aktiviteter?
Ställ frågor till Föreningskonsulenten Yasmine Nehma, Botkyrka kommun. ABF Botkyrka Salem kommer också att finnas på plats.

LÄSTRÄFF
Onsdag 12 februari Kl. 16.00 – 16.30
Vi läser tillsammans ur delar av Osebol av Marit Kapla.
Anmäl dig genom att hämta din bok på Fittja bibliotek.
Eller läsa/lyssna på boken i appen Biblio och kom till våra träffar.
Osebol är vinnare av Augustpriset 2019, årets skönlitteratur. ”Osebol är en by vid Klarälven i norra Värmland. I boken möter läsaren så gott som alla byns vuxna invånare, intervjuade av Marit Kapla som själv är uppvuxen där” .

POESIAFTON
Onsdag 12 februari Kl.14.00 – 15.30
Jasim Mohammed, poet och översättare läser poesi på svenska och arabiska. Öppen scen, läs dina eller andras texter. Vi samtalar om poesi och språk. På initiativ och tillsammans med arabisktalande samtalsgruppen som träffas torsdagar kl.17.00 på Fittja bibliotek.

Foto: Fittja bibliotek

Några bilder från förra veckans konstworkshop med äldre.
Temat var att skapa ett porträtt på en person som betyder mycket för en.
Vid detta tillfälle skapade deltagarna handdockor.
Workshopen leddes av vår konstpedagog Kerstin Gezelius: