Blood, Earth, Water - Ett samtal mellan Cecilia Germain och Temi Odumosu

I det här samtalet mellan konstnären Cecilia Germain och curatorn Temi Odumosu utforskas centrala teman och berättelser i utställningen The Dream Keeper. Vad var det som förde dem samman och hur kom det sig att just den här utställningen blev till? Vi får en inblick i den konstnärliga processen och de idéer som genomsyrar Cecilias konstnärskap, om minnen kopplat till växtlighet, sömnaktivism, afrodiasporiska doftresor och maroonteknologier. Vi introduceras även till konstnärer och projekt som inspirerat både Cecilia och Temi.

Samtalet är på engelska. Längd: ca 2.42 tim.

 

Se hela samtalet här:

 

Lyssna på samtalet här (endast ljud):

 

Utställningen The Dream Keeper visas i Botkyrka konsthall fram till den 21 augusti, 2021.