Ricard Estay är fotograf, konstnär och författare, uppvuxen i Fittja, Botkyrka. Genom visuellt berättande och knivskarp poesi skapar han komplexa porträtt av platsen där han växte upp.
Han har tidigare gett ut böckerna ”Livet är en Fittja”, 2011 och ”Boken”, 2015 och rör sig mellan fiktion, minnen och samhällskritiska skildringar av en segregerad stad.
I hans senaste projekt ”En gång i betongen” har han tolkat sin uppväxtplats med hjälp av sina minnen. Projektet kommer att visas via fotografier, text och installation i Botkyrka konsthall.
Verket tar avstamp i minnen och erfarenheter, och pendlar mellan det intima och personliga till urbana landskap och grannskap.
En gång i betongen lyfter en historia från en plats där den egna berättelsen inte är en självklarhet. Troligen är ”En gång i betongen” den första fotoboken som publiceras med ett inifrån perspektiv från en svensk förort.
Mer information om konstnären: https://www.ricardestay.com
Torsdag, 13 juni
kl 18-20
Botkyrka konsthall, Fittja torg 14, 14551 Norsborg.
T-bana: Fittja
VÄLKOMNA!