Bokrelease av "Någons bror"

Torsdag 14 september
Kl. 17.00–19.00
Entrén i Botkyrka konsthall

Botkyrka konsthall bjuder tillsammans med barnboksförfattaren Viveka Sjögren och Vombat förlag in till releasen av boken ”Någons bror”. Det blir en kväll fylld av högläsning, panelsamtal och artistuppträdanden. Lättare tilltugg och dryck kommer att finnas.

Och aldrig är balkongerna så kalla som när blåljusen lyser
Och aldrig är mammorna så ledsna som när dom står där och fryser 

När någon har skjutit någons bror
När någons bror inte längre får bli stor 

Så lyder en av texterna i Viveka Sjögrens bok Någons bror.

”Berättelser och böcker kommer till på olika sätt. Den här boken har tagit lång tid på sig och gått en slingrande väg, ibland även en omväga väg, för att hitta sig själv. Längs den vägen har jag sökt och fått oersättliga råd, tankar, kontakter och kommentarer.

Det allra största tacket går till klass 5A och 5B i Fittjaskolan, mina medskapare, som jag fick träffa hösten 2022. Eleverna lyssnade på manuset som det lät då, samtalade och funderade kring texten och tecknade det de tog med sig ur lyssningen. Det är deras teckningar, inscannade, som ligger till grund för bilderna i boken, och som i mina ögon har tillfört ett djupare lager av verklighet och sanning än om jag skulle ha illustrerat på egen hand.”

Varmt välkomna!