Nicole Newsha Khadivi

Nicole Newsha Khadivi (f.1998) är en svensk-iransk konstnär och filmskapare. Hon studerar för tillfället sista året av sin master i fri konst på Kungl. Konsthögskolan i Stockholm. Nicole har tidigare ställt ut på bland annat Marabouparken konsthall, Färgfabriken, Art Lab Gnesta, Accelerator, Goethe Institutet, och även internationellt i Tyskland och Irland.

Hennes installation bygger på efterforskning om hennes halvbror som gick bort för femton år sedan och hans liv i Umeå. I sin undersökning försöker Nicole skapa en bild av brodern och koppla ihop platser, personer och minnen som hon fått återberättade för sig.

Genom sitt arbete vill Nicole närma sig platser som varit viktiga i broderns liv för att lära känna honom. Glasverket blir en reflektion kring hur tid skapas inom filmens tidslinje, i relation till hur tid existerar i ett faktiskt rum men installationen blir också en slags framkallning av bild, minne, plats och tid.

Nicole Newesha Khadivi. Foto: Mario Mendoza