Sofia Aedo Zahou

Sofia Aedo Zahou (f.1993) är en Stockholmsbaserad filmregissör och stillbildsfotograf, med rötter i Chile och Grekland. Sofias tidigare kortfilmsverk består av filmerna Mansa: An Ode to Self Exploration (2020), A Bath In My Mothers Womb (2022) och In Unfamiliar Tongues (2023). Hennes stillbildsverk har även tidigare ställts ut på Fotografiska i Stockholm.

Med en fascination kring normer och samhällets oskrivna regler, kretsar hennes arbete ofta kring frågan om det ohämmade jaget, bortom samhällets förväntningar och konstruerade identiteter. Filmerna kännetecknas av ett poetiskt berättande genom komplexa karaktärer, dans och kroppsspråk. Teman som identitet och tillhörighet är centrala i hennes konstnärskap. Här finns en spänning i det fysiska, i de ordlösa rörelserna.

Sofia Aedo Zahou. Foto: Mario Mendoza