Färgsättarna målade i Brantbrink IP

Sara Abed Jaser och Olivia Ribbe från Färgsättarna fick i uppdrag att måla ishallen i Brantbrink IP, i Tullinge, Botkyrka. 

 

Botkyrka har sitt kommunmärke samt Botkyrka kommun i stora svarta bokstäver på rinken i alla ishallar i kommunen. Detta brukar oftast vara en stor utskrift som man lägger på betonggolvet innan men spolar och fryser isen. För att göra detta mer permanent samt hållbart så valde kommunen att måla Botkyrka kommun loggotyp direkt på isen. Färgsättarna har tidigare hjälp till med detta och så blev det även denna gång. När isen smälte för sommaren stod Sara och Olivia redo att måla.

 

Rinken är stor och att måla på plant underlag utan att kunna backa bakåt kräver skicklighet. Med precision och noggrannhet, tejp och penslar målade Sara och Oliva den drygt 6 x 4 meter stora kommunemblemet på betonggolvet. Resultatet går att se ”under” isen nästa gång ni besöker Brantbrinks ishall.
Arbetet utfördes under juni-juli månad
Sara och Olivia är födda 05.
Färgsättarna är Botkyrka konsthalls engagemang och stöd för unga vuxna som vill jobba visuellt och kreativt.